Odporúčané množstvo peňazí, ktoré si máte odkladať na dôchodok sa môže líšiť v závislosti od viacerých faktorov, ako sú vaše súčasné príjmy, očakávané životné náklady v dôchodku, životný štýl a vek začiatku odkladania na dôchodok.
- Odkladajte si aspoň 15% zo svojho hrubého príjmu na dôchodok. To zahŕňa príspevky do dôchodkových plánov, ako sú 401(k), IRA alebo iné sporenia na dôchodok.
- Čím skôr začnete odkladať peniaze, tým menšie sumy budete musieť pravidelne odkladať. Napríklad, ak začnete v 25 rokoch, budete musieť odkladať menej ako niekto, kto začína v 35 rokoch.
- Nasporte si aspoň 70-80% svojho posledného príjmu ročne, čím si udržíte podobný životný štýl ako pred dôchodkom.
- Vytvorte si rozpočet odhadu vašich budúcich výdavkov v dôchodku, vrátane nákladov na zdravotnú starostlivosť, bývanie, a iné osobné potreby.
- Nezabudnite zohľadniť infláciu, ktorá môže ovplyvniť vaše úspory a náklady na život v budúcnosti.
Je dobré pravidelne revidovať svoje dôchodkové plány a prispôsobovať ich zmenám v príjme, výdavkoch a cieľoch. A ako revidovať svoje plány na dôchodok? Odporúčame sa pridržiavať nasledujúcich krokov revidovania k dosiahnutiu, čo najefektívnejšieho plánu:
1. Zhodnoťte si aktuálnu situáciu svojich úspor, príjmov a výdavkov.
Skontrolujte, koľko máte aktuálne nasporené na dôchodok (v dôchodkových fondoch, investíciách, sporení). Zhodnoťte, či sa váš príjem zmenil od posledného hodnotenia (zvýšenie platu, bonusy, iné zdroje príjmov).Prehodnoťte svoje súčasné a očakávané budúce výdavky. Zmenili sa nejaké náklady, ktoré môžu ovplyvniť váš dôchodkový plán?
2. Stanovte si cieľovú sumu na dôchodok
Znovu prepočítajte, koľko peňazí budete potrebovať na pokrytie vašich životných nákladov počas dôchodku. Zohľadnite náklady na bývanie, zdravotnú starostlivosť, cestovanie, voľnočasové aktivity, infláciu.
3. Prehodnoťte investičnú stratégiu
Overte, či vaše investičné portfólio stále odráža váš vek a toleranciu voči riziku. Starší ľudia často preferujú konzervatívnejšie investície, zatiaľ čo mladší môžu investovať agresívnejšie. Majte vyvážené portfólio. Uistite sa, že vaše investície sú rozdelené medzi rôzne druhy aktív (akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti), pretože nimi minimalizujete riziko, čiže dosiahnete maximálnu diverzifikáciu portfólia
4. Aktualizujte príspevky do dôchodkových fondov
Ak sa váš príjem zvýšil, zvážte zvýšenie príspevkov do dôchodkových fondov (napr. 401(k), IRA) alebo osobných investícií. Skontrolujte, či využívate maximálny príspevok, ktorý je oslobodený od daní a či využívate zamestnávateľom zhodné príspevky.
5. Prehodnoťte čas odchodu do dôchodku
Zvážte, či stále chcete odísť do dôchodku vo veku, ktorý ste si pôvodne stanovili. Možno by ste mohli pracovať dlhšie alebo na čiastočný úväzok, aby ste zvýšili svoje úspory.
6. Zohľadnite zmenené životné okolnosti
Životné zmeny, ako sú manželstvo, rozvod, narodenie dieťaťa alebo dedičstvo ovplyvňujú vaše plány na dôchodok. Skontrolujte, či sú vaše benefity a poistenia, vrátane zdravotného poistenia a dlhodobého ošetrovateľského poistenia aktuálne.
7. Z času na čas kontrolujte infláciu a ekonomické zmeny
Revidujte svoj dôchodkový plán s ohľadom na infláciu a ekonomické zmeny, pretože tie môžu ovplyvniť kúpnu silu vašich úspor.
8. Konzultujte svoje plány s finančným poradcom
Spolupráca s odborníkom vám pomôže optimalizovať vaše stratégie, identifikovať nedostatky a navrhnúť zlepšenia pre váš dôchodkový plán. Aj my vo Finexpert Group na dennej báze pomáhame desiatkam klientov prehodnocovať svoje finančné priority a nastavovať dôchodkový plán tak, aby získali dôstojný dôchodok. Preto neváhajte a obráťte na nás prostredníctvom kontaktného formulára https://www.finexpertgroup.sk/dochodok/ Radi vám bezplatne pomôžeme nastaviť dôchodkový plán podľa vašich predstáv.